Tolkido'nun Hikayesi

img

Tolkido Fikri Nasıl Ortaya Çıktı ?

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi iken kuzenim Umut’a otizm teşhisi konuldu. Konuşkan, güleç yüzlü bir çocuk olan Umut artık konuşmaz ve kendi iç dünyasında yaşayan bir çocuk haline geldi. Bu durum beni çok etkiledi ve Umut’u tekrar eski günlerine döndürmek için arayışlara girdim. Amcam, Umut ile evde görsel eğitim kartları ile çalışıp ona yeni kelimeler öğretmek için yoğun emek harcardı. Bu eğitim sürecine yakından tanık olarak, verimsiz noktaları gördüm. Bu eğitim yöntemi Umut için yararlıydı fakat daha iyi bir hale getirebilirdim. Amcam ile bir süre beyin fırtınası yaptıktan sonra ortaya Tolkido fikri çıktı. Umut üzerinde çeşitli denemeler yaptıktan sonra onun için ne kadar yararlı olduğunu gözlemledik. Bunun ardından diğer Otizmli çocuklar da bu eğitim materyalinden yararlansın diye düştük yollara…

hocaliarda-min

2016'DAN BERİ

Destekçilerimiz:

Dünden Bugüne Tolkido

img

2016 yılında bir otizmli çocuğun hayatındaki sorunlardan ilham alarak doğan Tolkido, bugün binlerce çocuğun eğitiminin bir parçası oldu. Üç yılda sayısız başarıya imza attık. Bizler tüm çocukların ihtiyaç duydukları nitelikli ve bilimsel eğitime ulaşabilmesi hayaliyle çalışmaya devam ediyoruz.

Proje Başlangıcı

– Şubat 2016
Kurucu ortağımız Can’ın otizmli kuzeninden yola çıkarak geliştirdiği proje, Yaşar Üniversitesinde Bilimsel Araştırma projesi olarak başladı. 15 ay süren araştırmalarda prototip 60 özel eğitim merkezinde 500den fazla çocuk ile denendi. 6 ayda bir, uzmanlardan alınan geribildirimlerle ürün geliştirildi.
24 Jun 2016

İlk Ürün

– Haziran 2017

KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Desteği ile üretim için şartlar sağlanmış oldu. Ardından Turkcell Arıkovanında başarıyla yürüttüğümüz kampanyanın 133 kişi ve kurum tarafından desteklenmesiyle ilk ürünlerimizi üretmiş olduk.

24 Jun 2016

Eğitimde Eşitlik Kampanyası

– Nisan 2019
Türkiye’nin önde gelen otizm dernek ve vakıflarıyla işbirliği yaparak bir kampanya başlattık. Önemsiyoruz Sosyal Girişimi ile beraber yürüttüğümüz kampanyada Eğitiminde Tolkido kullanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler için toplanan fon ile 70 Tolkido vakıf ve dernekler aracılığıyla ihtiyaç sahibi okul ve ailelere ulaştırıldı.
24 Jun 2016

TOLKİDO İLE EĞİTİME SİZ DE HEMEN BAŞLAYIN

Tolkido ile çocuğunuzun eğitimi yaratıcı materyallerle destekleyin.

Mental Segment Elektronik Bilişim Ltd. Şti.

Erzene Mahallesi, Ankara Cad. Ege Üniversitesi Sitesi, EBİLTEM Binası 172/14 Bornova/İzmir

Hasan Tahsin V.D. 6150399124