Otizm ve Tablet Uygulamaları

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte otizmli çocuklarda küçük yaşlardan itibaren cep telefonu, bilgisayar ve çeşitli teknolojik cihazlara karşı aşırı bir ilgi görülebilmektedir.

 

Baş Ucumuzdaki Tehlike

 
Genel olarak aileler, çocuklarının yanı başındaki bu tehlikenin farkında olmamakla birlikte bu teknolojileri zararsız görmekte ve bu sebeple çocuklarının tablet veya diğer teknolojilerle iç içe olmasını normal karşılamaktadırlar. Aileler, genellikle çocuğunun tablet, bilgisayar ve telefon ile vakit geçirmesini sağlayarak, kısa vadede de olsa çocuğun aşırı hareketlerini engellemeye çalışmaktadır; fakat bu tür cihazları çocuğa teslim etmek, çocuk için birçok risk faktörünü de beraberinde getirmektedir.
 
 

Tablet Uygulamaları ve Bağımlılık

 
Yapılan araştırmalarda, otizm spektrum bozukluğu olan ergen bireylerde, patolojik internet kullanımı ve internet oyunu oynama davranışı sık olarak görülmüştür. Bu bulgular tekrarlayıcı olma eğiliminde olduğu için bu durumun bağımlılık oluşturma riski oldukça fazladır. Bu duruma ek olarak otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) bulgularının daha şiddetli yaşanması, internete ve oyunlara karşı bağımlılık riskini de arttırabilmektedir. Bu durumdan dolayı otizmli bir çocuğa sahip olan aile bireylerinin, teknolojik aletlere olan bağımlılık konusunda diğer ailelere göre daha da dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda yapılan diğer çalışmada ise, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar ve ergenlerde daha uzun televizyon izleme, bilgisayar ve tablet oyunu oynama gibi davranışlar gözlemlenmiştir. Bu duruma rağmen, ebeveynlere “çocukların bilgisayar oyunları oynamasının normal olduğu, bunun diğer çocuklarla sosyalleşmesi konusunda yardımcı olacağı” düşüncesi dayatılmaktadır. Ebeveynler de bu durumda, otizmli çocukları için video oyunları ya da diğer uygulamaları ek bir yöntem olarak görmekte ve sıklıkla kullanmaktadır.
 

Aileler, çocuklarıyla zaman geçirmelidir.

 
 
Aileler ve öğretmenler genellikle “Bu tabletler ve bilgisayarlar, çocukların odaklanabildikleri tek materyal.” düşüncesiyle tablet, bilgisayar ve benzeri cihazları kullanmakta bir sakınca görmemektedir. Mümkün olduğunca, bu tür cihazları otizmi olan çocuklar ve ergenlerden uzak tutmak gerekmektedir ve otizm söz konusu olduğunda belki de en iyi tavsiye, çocuklarınızın tablet, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletler ile geçirdiği süreyi sınırlamak olacaktır. Onları dışarı çıkarmak, onlarla konuşmak, onlar ile birlikte aktiviteler yapmak çocukların ve ergenlerin sosyalleşip gelişebilmesi için oldukça önemlidir. Çocukken oynadığınız oyunları çocuklarınıza öğretebilir, ayrıca gelişimine katkı sağlayacak oyunlar oynayabilirsiniz. Mümkün olduğunca çok etkinlik yapmak, birlikte vakit geçirmek, çocuğun gelişimine tabletten daha fazla katkı sağlayacaktır. Çünkü çocuklar, tablet ile geçirdiği zamanlarda ailesi ile daha sınırlı bir iletişime sahip olmaktadır. Bu durumda tablet ve benzeri teknolojiler, çocukların toplumsal iletişim yerine koydukları ana odak noktası haline gelecektir.
 
 
 
Kısaca, tablet ve bilgisayarlar bu değerli zamanları çocuklardan çalacak ve onların iletişime daha da yabancılaşmasını sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar, aile ile geçirilen kaliteli vaktin, çocuğun gelişimine büyük katkı sağladığını göstermiştir. Bu aşamada Tolkido`nun asıl amacı, ailenin ve öğretmenlerin çocuklarla karşılıklı iletişim odaklı daha kaliteli vakit geçirmesini sağlamaktır. Tolkido ile yapılan eğitimler ve etkinlikler, çocuğun dil ve iletişim becerilerine büyük katkı sağlamakla birlikte çocukların kelime dağarcığının gelişmesine yardımcı olmaktadır. Çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmek, otizmi olan çocukların gelişimine katkı sağlayacaktır.
Son olarak sizlere söyleyebileceğim ve tavsiye edebileceğim şey: Tabletin, çocuğunuzun zamanını çalmasına izin vermeyin. Tablet, çocuğunuz için bir zaman hırsızı olmasın. Unutmayın, en kaliteli zaman, birlikte geçirilen zamandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir