Her gelişimsel bozukluk ya da yetersizlikte de olduğu gibi, otizmin de gerçek anlamda nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, zihinsel işlevlerdeki bozukluğun otizmi tetiklediği, genetik faktörlerden kaynaklı olabileceği, çevresel faktörlerin doğum öncesi, doğum esnası ve doğum sonrası dönemlerde etkili olduğu ileri sürülmektedir.

Genetik Nedenler

Genetik faktörlerin otizm üzerindeki etkisi kabul edilmiş olsa bile, hangi genin otizme yol açtığı henüz bilinmemektedir. Son yıllarda yapılan otizmle ilgili çalışmalar sonucu otizmin teşhisinde yeni sonuçlara ulaşılmış ve otizmin teşhisinde ailelerinde genetik yapılarına bakılarak ailelere danışmanlık sağlanıp tanı süresini daha erkene çekmişlerdir.

Doğum Öncesi Nedenler

Doğum öncesinde anne karnındaki çocuk anne ne yaşarsa çocukta onu yaşar. Annenin aile içerisinde yaşadığı huzursuzluklar nedeniyle anne duygusal karmaşa yaşar ve bunları çocukta hisseder. Doğum öncesi dönem annenin hormonal olarak dengesizleştiği bir dönem olduğu için korku, panik, ruhsal sorunlar ve hatta çocuğun istenmemesi gibi durumları çocuk hisseder ve bu durum daha anne karnındayken çocuğun zarar görmesine neden olur. Doğum öncesi dönemde annenin ruhsal açıdan huzurlu olmasının yanı sıra anne beslenmesine dikkat etmeli, radyasyona maruz kalacağı ortamlardan uzak durmalı gereğinden fazla antibiyotik ya da doktor kontrolü dışında ilaç kullanmamalı, alkol, sigara ve zararlı maddelerin kullanımı da çocuğa zarar verir ve otizmli doğmasına neden olabilir.

Doğum Esnası Nedenler

Doğum öncesinin ve sonrasının önemli olduğu gibi doğum esnasındaki nedenler de otizmi getirebilir. Doğum esnasında yaşanabilecek sorunlar kordonun çocuğun boğazına dolanıp çocuğun havasız kalması sonucu beyninin hasar görmesi ya da normal doğumda çocuğun ters şekilde doğması ve hasar görmesi bu nedenler arasındadır. Bunun önüne geçmek için doğum öncesi dönemde düzenli tetkiklere gidilerek doğum esnasında çıkabilecek sorunlar önceden kestirilip önlem alınmalıdır.

Doğum Sonrası Nedenler

Doğum sonrasındaki nedenlerin başında ailelerin çocuklarını ihmal etmeleri gelmektedir. Bunun dışında ateşli hastalıklardan ötürü çocuğun ateşinin uzun süre düşürülemediği durumlarda havale geçirir ve beyin zarar görür. Zarar gören beyinin onarımı neredeyse imkansızdır. Beyin zarar gördüğü zaman otizmin tetiklenmesi mümkündür. Doğum öncesinde yaşanan duygu sorunları bu dönemde de etkilidir annenin doğum öncesinde yaşadığı duygusal sorun ve huzursuzluklar çocuğun doğum sonrasında da otizmini tetikler. Başka bir neden ise ailenin ihmali sonucu çocukların aşırı televizyon izlemesi ve yalnız bırakılmasıdır. Televizyonlarda sürekli bir reklam döngüsü vardır ve çocukların zihinsel gelişimini destekleyecek beyni doyurucu bir içerik yoktur bu yüzden çok televizyon izleyen çocuklar gelişimsel olarak kendi yaşıtlarından geride kalır ve otizm ortaya çıkar.

Çevresel Nedenler

Otizmin genetik faktörler ile ilişkisini bulmaya çalışan araştırmacılar, otizmin birçok nedene bağlı bir olarak ortaya çıkabileceğini göstermişlerdir. Pek çok çevresel, kimyasal ve fiziksel etkenin otizme yol açabileceği düşünülmektedir. Bu çevresel ve kimyasal etkenler arasında;

  • Aşılar
  • Beslenme
  • Doğum öncesi yaşanan enfeksiyonlar ve çevresel kirlilikler
  • Doğum esnasında yaşanan zorluklar
  • Doğum sonrasındaki ihmal ve kötü bakım

Otizmli çocukların bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu, alerjik bir bünyeye sahip oldukları ve hastalıklara sık sık yakalandıkları söylenmektedir. Çevresel birçok etken araştırılsa da otizmin nedenini açıklayan henüz bir bilimsel veri bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir